ORTONYXIE

Obor, který se zabývá rovnáním nehtů.

Stejně jako ortodoncie se zabývá rovnáním zubů, ortonyxie se zabývá rovnáním nehtů. Výsledkem je aparát, který nazýváme nehtové rovnátko (špona). Jedná se o metodu, kterou lze dlouhodobě ulevovat tkáni, do které vrůstá nehtová ploténka. Na rozdíl od chirurgického řešení, které je obvykle úspěšné z hlediska krátkodobé perspektivy, mnohdy vede k destrukci okolní tkáně a časté recidivě (např. resekce - částečné odstranění, ablace - úplné snesení), je řešení pomocí rovnátek (špon) obvykle dlouhodobé (nehet znovu nezarůstá), výhodou je okamžitá nebo velmi brzká pomoc od bolesti, kterou zarůstající nehet způsobuje.

ZARŮSTAJÍCÍ NEHTY

Trápí vás zarůstající nehty? Netrapte se bolestí a začněte problém řešit se svou pedikérkou, podiatrem, bez neustálého vystřihávání a bolesti. Velmi často jsou moji klienti příjemně překvapeni, že je bezbolestné nejen ošetření samotného nehtu a valu, ale i nasazení nehtové špony. Někteří z klientů chodili i několik let na bolestivé vystřihávání, které problém neřeší, ale naopak ho postupně zhoršuje. Po nasazení špony v našem centru se jim bolest nevrací a po odrostu nehtu již nehet opakovaně nezarůstá.

JAK PŘEDEJÍT ZARŮSTÁNÍ NEHTŮ?
Nejúčinnější prevencí je výběr pohodlné obuvi, omezení námahy nehtového lůžka a také správný postup pedikúry (zastřihávání nehtů do rovna). Dbejte též na to, aby zastřižený nehet nebyl příliš krátký, zde by také mohlo hrozit riziko zarůstání. Pokud je problém dědičný, doporučuji kromě toho návštěvu lékaře, který vyšetří plosku nohy na přístrojích a zhotoví vložky do bot na míru.
Pro nadměrně namáhané palce (např. fotbalisté) existují speciální ochranné návleky na palec.
Zarostlý nehet je vhodné svěřit pedikérce nebo podiatrovi, který pomocí podologického přístroje zdroj bolesti odstraní a nehet léčí.


PRINCIP NEHTOVÉ KOREKTURY

Dlouhodobým tlakem jemné síly působit na okraje nehtu, aby došlo k jejich postupnému narovnání.
Délka rovnání je přímo úměrná mnoha faktorem jako jsou: dědičné vlivy, rozsah poškození a příčina, zdravotní stav nehtu a okolní tkáně, obuv, pohybové aktivity, spolupráce a disciplína pacienta.
Obvykle je třeba na aktivaci rovnátka docházet jednou měsíčně po dobu cca 12-18 měsíců.
Ošetření zarostlého nehtu by mělo být provedeno bezkrevně! U diabetika může po neodborném zákroku dojít k infikované nehojící se ráně, která v horším případě končí amputací prstu!
Proto volte dobře odborníka, kterému svůj zarostlý nehet svěříte. Pedikérka/podiatr zvolí vhodnou nehtovou šponu na základě diagnózy klienta a typu nehtu.

Léčba zarůstajícího nehtu:
1. tamponáž - pedikér/ka
2. drén - lékař, podiatr
3. nehtový aparátek - špona, rovnátko - školený pedikér, podiatr

Ošetření zarostlého nehtu neprovádějte NIKDY sami! Problém se pouze prohloubí, až nabude takových rozměrů, že nebude možné jej ošetřit doma a pak většina postižených vyhledá lékaře, který nehet částečně odstraní nebo strhne.

Proč nehty zarůstají?
1. špatné zastřihávaní - 90% postižených. Nehty se musí stříhat rovně, zapilovat, aby nehet netrhal ponožky, a jemně zkosit ostré hrany, aby nehet neporanil sousední prstec (nezastřihávat do hloubky, nestříhat do obloučku)
2. neustálý tlak na nehtové lůžko - běžci, fotbalisté, hokejisté... Pořiďte si kvalitní obuv, která nesmí být úzká ve špičce (ani od značkového výrobce), vhodné jsou gelové návleky na prst, které se na sport navléknou na palec, jsou k dostání v prodejnách zdravotnických potřeb.
3. nevhodně zvolená obuv - příliš úzká ve špičce nebo příliš krátká. Máte-li druhý prstec delší než palec, musíte obuv vybírat podle delšího prstu.
4. mykóza (plíseň) - důsledná léčba antimykotiky. Na nehet jsou určeny kapky, které vtečou i do valů a pod nehet, do meziprstí patří také kapky, neboť se dobře vstřebají a nevytváří vlhké teplo = živná půda pro plísně. Mast je vhodná na plosku nohy, případně na nehet.
5. dědičnost - prevencí je důsledné správné stříhání nehtů, kontrola stavu a při jakémkoliv problému včasná návštěva podiatra nebo zkušeného pedikéra.

PediMedi centrum 
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!