BAREFOOT, ANO ČI NE? A ZA JAKÝCH PODMÍNEK

18.06.2016

,,Bosé obouvání", v poslední době stále více diskutované téma. Ať už se jedná o malé děti nebo dospělé, má barefoot své zásady.

Názory odborníků se velmi liší. Bosá chůze je samozřejmě zdravá a pro člověka přirozená, ale lidstvo se vyvíjí a naše nohy nejsou na bosochůzi ,,nastaveny".

BF boty byly původně vyrobeny především pro běh na přírodních měkkých površích s typicky oddělenými prsty, výrobci je ale začali doporučovat i na běžné nošení. Lidé v současném trendu zdravého životního stylu, tedy i obouvání, tyto boty za nemalé peníze kupují.

Barefoot (BF) simuluje cvičení a proto je vhodná pouze na časově omezenou dobu, nejlépe v nerovném terénu, na zahradě, písku, kamínkách,... BF obuv má primárně ochrannou funkci a měla by být užívána tam, kde hrozí riziko poranění.

Výrobci tvrdí, že tyto boty předcházejí úrazům spojeným s chůzí/během, posilují svaly a podporují přirozený pohyb. Z mého pohledu je největším problémem to, že lidé neumí techniku BF správně využívat a zadělávají si tak na vážné zdravotní problémy, BF boty vyžadují totiž jiný způsob pohybu, než na jaký jsme my i naše děti zvyklí z běžné obuvi.

BF boty rozhodně nejsou vhodné pro dlouhodobé chození ve městě po tvrdých rovných površích (beton, asfalt, dlažba apod.). V žádném případě, ale nechrání nohy diabetika, ti by se měli BF obuvi vyhnout zcela.

Nezapomínejme, že nožní klenba se vyvíjí až do 7 roku života. Do tohoto období bychom se BF botám u dětí měli vyhnou úplně. BF boty jsou bohužel volné i přes patu, pokud je dítě ještě flexibilní nebo je hypermobilní, tato obuv jeho problém ještě více prohloubí a v dospělém věku tak nebývá výjimkou plochonoží až dokonce zlomeniny metatarzu. Malé děti mohou simulovat nohu cvičením, za nepříznivého počasí i cvičením doma, kde jim formou hry můžeme udělat tzv.,,chodník", po kterém bude dítě pár minut denně pobíhat, chodit. Jednou z možností je položit na dno sprchového koutu kamínky, na kterých stojíte během celého sprchování a nohu tak simulujete.

Nejnovější studie zabývající se dlouhodobým dopadem při používání barefoot obuvi na stav nožní klenby, kloubů, vazů a svalů, před nimi spíše varují.

V současné době je v Americe velmi vysoké procento lidí, kteří výrobce BF žalují za to, že je neupozornili na omezené používání této obuvi a oni tak mají doživotní následky. Tyto soudy lidé vyhrávají a výrobci tak platí nemalé odškodné.

PediMedi centrum 
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!