ZAJÍMAVOSTI

Zarůstající nehet je stav, kdy dochází k zanoření laterálního okraje nehtové ploténky do přilehlé nehtové rýhy a pronikání nehtové ploténky do měkkých tkání nehtových valů. Nejčastěji dochází k postižení nehtové ploténky prvního prstce (palce) nohy v oblasti mediálního a laterálního valu.

Otlaky jsou tuhé zesílené vrstvy kůže, která se tvoří na chodidlech. Nejčastěji na bocích palců, v oblasti pod metatarzy, na kloubech prstů a na patách. Tvoří se jako obraný mechanizmus v důsledku opakovaného působení tlaku obuvi na kůži. Jednoznačně se jedná o získaný defekt kůže, způsobený dlouhodobým nošením velikostně, tvarově i materiálově...

Jako syndrom diabetické nohy jsou označovány všechny defekty na dolních končetinách, které vznikly jako komplikace onemocnění diabetes mellitus. Prevence je nedílnou součástí života diabetika a v mnoha případech může zcela zabránit vzniku SDN (syndromu diabetické nohy).

Syndrom diabetické nohy je v současné době největším "strašákem" diabetiků, neboť v nejtěžších případech způsobuje pokračující zánětlivé komplikace s nutností amputačních výkonů. Jak se mu vyhnout nebo ho alespoň odhalit včas?

Diabetes mellitus představuje v podstatě syndrom chronické hyperglykémie, ta se uplatňuje v patogenezi rozvoje pozdních orgánových komplikací diabetu, kam SDN bez pochyby patří, snižuje obranyschopnost organismu, vede k pomalejšímu hojení ran. V kratším časovém horizontu pak ovlivňuje mikrocirkulaci krve.

PediMedi centrum 
Všechna práva vyhrazena 2020
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!