Přístrojová pedikúra

Naprostá bezkrevnost celého ošetření. Ve světě přenosných bakteriálních a virových infekcí je pochopitelné, že klient nestojí o poranění, i když nechtěné. Nepoužívají se žádné řezné nástroje. Ošetření je prováděno speciální frézou, vysokootáčkovým přístrojem s mikromotorem a aktivním odsáváním (Podolog ECO, Podotronic A 500)
 

PRASKLINY NA NOHOU
Praskliny kůže mohou mít více příčin. Pokud se jedná o prasklinu zasahující až na povrch, hovoříme o ragádě. Nejčastěji vznikají u suché kůže z důvodu snížené produkce potních a mazových žláz. Příčinou je tedy suchá pokožka, a to i z důvodu některých chorob, například atopické dermatitidy nebo lupénky. Praskliny jsou často bolestivé, proto je důležité o nohy správně pečovat, odstraňovat postupně zrohovatělou vrstvu a pokožku hydratovat a promašťovat. S prasklinami se u svých klientů často setkávám. Postižené místo ošetřím, hydratuji a promastím. Při správné péči dojde k zahojení prasklin a již se netvoří nové.

 

PÉČE O DĚTSKÉ NOŽKY

Většina dětí se rodí se zcela zdravými nožičkami. V šesti letech má už ale přibližně 30% z nich získanou vadu. Proto bychom měli vývoji dětské nohy věnovat zvýšenou pozornost hned od prvních dní. Noha dítěte potřebuje pro svůj dobrý vývoj úplnou volnost. Proto jedna rada - dbejme, aby obuv, kterou používáme prakticky celý život, byla vždy pohodlná a komfortní, aby nepoškozovala nohu a neomezovala ji v jejich základních fyziologických funkcích.

 

DIABETOLOGIE V PODIATRII


Diabetologie je lékařský vědní obor, který se zabývá výzkumem, prevencí, diagnostikou a léčbou onemocnění diabetes mellitus, neboli cukrovka. Onemocnění je způsobeno špatnou funkcí slinivky břišní a následnou poruchou vytváření inzulínu. Diabetologie patří do odvětví vnitřního lékařství a v rámci diagnostiky, léčení a prevence důsledků onemocnění spolupracuje se širokým spektrem dalších specialistů. DIABETICKÁ NOHA
SYNDROM DIABETICKÉ NOHY patří mezi nejzávažnější komplikace diabetu, hlavní příčinou je neuropatie (postižení nervů) a angiopatie (postižení cév).
STAV NOHOU OVLIVŇUJE způsob života, zdravotní a tělesné předpoklady, věk, charakter obouvání.

 

PROJEVY DIABETICKÉ NOHY:
- ztráta citlivosti - dotek, bolest, teplo, tlak (riziko poranění nohy)
- ztráta potivosti – vysychání pokožky (zrohovatělá kůže, vznik prasklin, časté infekce a mykotická onemocnění kůže a nehtů)
- porucha regulace prokrvení (špatné a dlouhodobé hojení zranění)
- deformity (kladívkové prsty, otlaky, pokles nožní klenby, omezení rozsahu pohyblivosti kloubu nohy)
- zvyšování míry otoků nohou
- změna rozměrů nohou (postupně se rozšiřují)

PÉČE O DIABETICKOU NOHU

Každodenní prohlížení nohou (např. i s použitím zrcátka), změny na nohou (zbarvení pokožky a nehtů, praskliny, mykózy, otlaky, mozoly, puchýře, odřeniny, mechanická zranění, deformity) co nejdříve konzultovat s lékařem. Pravidelné kontroly diabetologem nebo podiatrem.
1x ročně nebo dle pokynů diabetologa absolvovat vyšetření neuropatie a angiopatie.
Denně umývat vlažnou vodou a ošetřit speciálním hydratujícím přípravkem, aby nedocházelo k vysychání a praskání pokožky (riziko infekce a mykotických onemocnění). Pečlivě vysušit pokožku mezi prstci. Vyhnout se rozmáčení kůže nohou při koupeli, nevystavovat nohy horku a mrazu.
Pravidelné provádění pedikúry - správné stříhání nehtů a odstraňování otlaků. V případě snížené citlivosti nohou svěřit péči odbornému pedikérovi, nutno upozornit na diabetes!!! Zákaz chůze naboso, pravidelná kontrola vnitřku bot a výběr vhodné obuvi a ponožek (prevence tvorby kuřích ok, puchýřů, otlaků, mozolů, deformací, ulcerací).

Pro diabetiky je ideální tzv. přístrojová pedikúra - suchá.

 

Nehtová protetika

je obnovení, oprava, náhrada nebo doplnění části nebo celého nehtu. K deformacím růstu nehtů dochází z mnoha příčin, mezi něž patří např. mykotické onemocnění nehtu, poškození nehtové ploténky úrazem (a tím změna reliéfu nehtového podloží), genetické predispozice nebo jiná celková onemocnění. Je-li nehet jakýmkoliv způsobem poškozen, dochází ke snížení ochranné funkce nehtu a bolestivosti v dané oblasti. Protetické řešení je velmi efektivní, bezbolestné a mnohdy jediné řešení z hlediska estetiky

 

 Ortonyxie

 

Obor, který se zabývá rovnáním nehtů (ORTHOS - rovný + ONYX - nehet). Stejně jako v ortodoncie se zabývá rovnáním zubů, orthonyxie se zabývá rovnáním nehtů. Výsledkem je aparát, který nazýváme nehtové rovnátko (špona). Jedná se o metodu, kterou lze dlouhodobě ulevovat tkáni, do které vrůstá nehtová ploténka. Na rozdíl od chirurgického řešení, které je obvykle úspěšné z hlediska krátkodobé perspektivy, mnohdy vede k destrukci okolní tkáně a časté recidivě (např. resekce - částečné odstranění, ablace - úplné snesení), je řešení pomocí rovnátek (špon) obvykle dlouhodobé (nehet znovu nezarůstá), výhou je okamžitá nebo velmi brzká pomoc od bolesti, kterou zarůstající nehet způsobuje.

 

ZARŮSTAJÍCÍ NEHTY
Trápí vás zarůstající nehty? Netrapte se bolestí a začněte problé
m řešit se svou pedikérkou, podiatrem, bez neustálého vystřihávání a bolesti. Velmi často jsou mí klienti příjemně překvapeni, že je bezbolestné nejen ošetření samotného nehtu a valu, ale i nasazení nehtové špony. Někteří mí klientů chodili i několik let na bolestivé vystřihávání, které problém neřeší a naopak ho postupně zhoršuje. Po nasazení špony v mé ordinaci se jim bolest nevrací a po dorostení nehtu jim již nehet nezarůstá.

Jak předejít zarůstání nehtů?
Nejúčinnější prevencí je výběr pohodlné obuvi, omezení námahy nehtového lůžka a také správný postup pedikúry (zastřihávání nehtů do rovna). Dbejte též na to, aby zastřižený nehet nebyl příliš krátký, zde by také mohlo hrozit riziko zarůstání. Pokud je problém dědičný, doporučuji kromě toho návštěvu lékaře, který vyšetří plosku nohy na přístrojích a zhotoví vložky do bot na míru.
Pro nadměrně namáhané palce (např. fotbalisté) existují speciální ochranné návleky na palec.
Zarostlý nehet je vhodné svěřit pedikérce nebo podiatrovi, který pomocí podologického přístoje zdroj bolesti odstraní a nehet léčí.
PRINCIP NEHTOVÉ KOREKTURY: Dlouhodobým tlakem jemné síly působit na okraje nehtu, aby došlo k jejich postupnému narovnání.
Délka rovnání je přímo úměrná mnoha faktorem jako jsou: dědičné vlivy, rozsah poškození a příčina, zdravotní stav nehtu a okolní tkáně, obuv, pohybové aktivity, spolupráce a disciplína pacienta.
Obvykle je třeba na aktivaci rovnátka docházet jednou měsíčně po dobu cca 12-18 měsíců.
Ošetření zarostlého nehtu by mělo být provedeno bezkrevně! U diabetika může po neodborném zákroku dojít k infikované nehojící se ráně, která v horším případě končí amputací prstu!
Proto volte dobře odborníka, kterému svůj zarostlý nehet svěříte. Podiatr zvolí vhodnou nehtovou šponu na základě diagnózy klienta a typu nehtu.
Léčba zarůstajícího nehtu:
1. změkčování - koupele v teplé vodě s Rochovou solí (nesmí být přítomen zánět!)
2. tamponáž - pedikérka, podiatr (nelze, provést je-li přítomen zánět)
3. drén - lékař, podiatr (odtok hnisu)
4. nehtový aparátek - špona, rovnátko - školený pedikér, podiatr

 

Ošetření zarostlého nehtu neprovádějte NIKDY sami! Problém se pouze prohloubí, až nabude takových rozměrů, že nebude možné jej ošetřit doma a pak většina postižených vyhledá lékaře, který nehet částečně odstraní nebo strhne.

 

Proč nehty zarůstají?

1. špatné zastřihávaní - 90% postižených. Nehty se musí stříhat rovně, zapilovat, aby nehet netrhal ponožky, a jemně zkosit ostré hrany, aby nehet neporanil sousední prstec (nezastřihávat do hloubky, nestříhat do obloučku)
2. neustálý tlak na nehtové lůžko - běžci, fotbalisté, hokejisté… Pořiďte si kvalitní obuv, která nesmí být úzká ve špičce (ani od značkového výrobce), vhodné jsou gelové návleky na prst, které se na sport navléknou na palec, jsou k dostání v prodejnách zdravotnických potřeb.
3. nevhodně zvolená obuv - příliš úzká ve špičce nebo příliš krátká. Máte-li druhý prstec delší než palec, musíte obuv vybírat podle delšího prstu.
4. mykóza (plíseň) - důsledná léčba antimykotiky. Na nehet jsou určeny kapky, které vtečou i do valů a pod nehet, do meziprstí patří také kapky, neboť se dobře vstřebají a nevytváří vlhké teplo = živná půda pro plísně. Mast je vhodná na plosku nohy, případně na nehet.
5. dědičnost - prevencí je důsledné správné stříhání nehtů, kontrola stavu a při jakémkoliv problému včasná návštěva podiatra nebo zkušeného pedikéra