Bradavice - verruca

09.10.2022

Bradavice neboli veruky - kondylomata - jsou nezhoubné výrůstky virového původu na kůži. Jedná se o nezhoubné útvary virového původu, které způsobuje lidský papilomavirus HPV. Nejčastěji se objevují na kůži nohou a rukou, ale není výjimkou jejich výskyt i na jiných částech těla a třeba i na sliznicích. 

Bradavice se přenáší přímým kontaktem kůže. Do podkoží se dostane  v místě, kde je kůže nějakým způsobem oslabená (rozmočená - bazénů, saun, propocená - sporty jako judo), proto ji máme nejčastěji na nohou a rukou, tedy na místech, kterými se dotýkáme nakažlivých míst nejčastěji. 

Bradavice se liší svou odolností a místem výskytu:

Bradavice pravá - nejčastější typ bradavice, je lehce našedivělá, na pohmat tvrdá a postupně se zvětšuje, nejčastěji se vyskytuje u lidí mladších 30 let. 

Bradavice plochá - vyskytuje se především u dětí, jedná se o růžové výrůstky, které se vyskytují ve větším množství a roznášejí se především rozškrábáním.

Nitkovitý typ bradavice - tyto se často vyskytují v místech s jemnou a velmi slabou pokožkou, nejčastěji v okolí očí, úst, na krku, dekoltu. Jsou to drobné, úzké a vystupující výrůstky kůže. Tento typ je snadno zaměnitelný s xantelasmaty, tedy tukovými váčky, které se často vyskytují právě na očním víčku, nejsou infekční, ale odstranění je vhodné pouze lékařem, neboť v tomto případě je vhodné vyšetřit zvýšený cholesterol v krvi, na nějž xantelasmata často poukazují.

Bradavice plantární - vyskytuje se na chodidlech v místech, kde při chůzi vyvíjíme největší  tlak, mají kruhovitý tvar, olemovaný bílým prstencem. 

Bradavice genitální, kondylomata - nejčastější pohlavně přenositelné onemocnění, inkubační doba od nákazy k příznakům bývá 2-4 měsíce.

Léčba ( nejen plantární) bradavice:

Zmrazení bradavice tekutým dusíkem - dusík způsobí, že bradavice ,,promrzne až ke kořeni" a později se z kůže sloupne. U této léčby je nutné okolí bradavice namazat vazelínou, aby se předešlo možnému rozleptání zdravé pokožky v okolí.

Naleptání kyselinou - kyselina změkčí povrch bradavice a rozpustí hyperkeratickou kůži. U této léčby je nutné okolí bradavice namazat vazelínou, aby se předešlo možnému rozleptání zdravé pokožky v okolí.
https://www.facebook.com/centrumpeceonohu https://www.instagram.com/centrum_pece_o_nohu_pedimedi
Provozovatel:
PediMedi centrum, Monika Štefcová, IČ 01773143, č.ú. 2268639023/0800. Provozovna pedikúry, manikúry.
PediMedi centrum s.r.o., IČ 08759634,  společnost vedená u krajského soudu v Praze, spisová značka C 324757/MSPH, č.ú. 5770609309/0800, datová schránka k9qjhm4. Provozovna pedikúry, manikúry, Specializovaná ambulantní péče.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!