Fakta a mýty v péči o nohy

08.10.2016

Všeobecně platí zásada, že nehty se zkracují suché, tudíž PŘED koupelí. U diabetiků by toto mělo být naprostým pravidlem. Po koupeli je nehet nasáklý vodou, když ho narušíte voda se dostane i dovnitř nehtu a hrozí tak riziko vzniku mykózy. Nehty by se neměli stříhat, ale pilovat. Kam se nedostane pilník, nesahat nůžkami.

Zarůstající nehet co nejvíce vystřihnout

Tato praktika je bohužel stále praktikována. Rozhodně to ale není šťastné řešení. Zarůstající nehet by se měl vypodkládat až do doby než ,,kritické" místo přeroste. Se zarůstajícími nehty se umí dobře poradit obor ortonyxie. Na nehty se aplikují nehtové špony, které v naprosté většině případů, umí problém vyřešit. Chirurgické řešení, např. strhávání nehtu, není pro diabetika v žádném ohledu vhodné.

Onychomykózu mám pod kontrolou, řeším samoléčbou

Onychomykóza je mykotické onemocnění nehtových plotének. Léčba je z pravidla dlouhodobá, ale ne nemožná. Je náročná, protože plíseň bývá obtížně přístupná. Příznaky odeznívají velmi pomalu, nový nehet musí zcela nahradit starý, infikovaný, musí přerůst. S tímto problémem si velmi dobře umí poradit pedikérka (zdravotník), která zbrousí postiženou část nehtu až na zdravou část lůžka a aplikuje protetiku. Zjednodušeně řečeno, speciálním přístrojem s odsáváním zbrousí všechnu mykózu a chybějící část nehtu nahradí protetickým gelem, který je k tomuto přímo určený (nejedná se o beauty gelové nehty). Na obnovu chodí klient v rozmezí 4-8 týdnů až do doby, než nehet kompletně přeroste. Diabetik by se měl ,,samoléčbě" vyvarovat, neboť právě u diabetiků je onychomykóza léčitelná nejobtížněji a patří především do rukou profesionálů.

Přes léto chodím bos, nohy tak větrají

Toto je nejvíce rozšířený mýtus. Diabetik musí své nohy chránit VŽDY, tedy i v letním období a teplých dnech. Riziko poranění je při ,,bosé" chůzi velmi vysoké a následná léčba náročná. Měl by dbát na to aby obuv byla z prodyšných materiálů a tedy dobře větratelná.

Pedikúru zvládnu doma a sám

Diabetik by měl své nohy svěřovat pouze do péče profesionálů. Odborná pedikérka nohy zkontroluje a ošetří těmi správnými přípravky. Tzv. mokrá pedikúra není pro diabetiky vhodná, měli by tedy navštěvovat výhradně suchou, přístrojovou pedikúru. K ošetření nohou diabetika jsou určeny speciální frézky, které ho neporaní, nepopálí.

Na pedikúře chytím mykózu

Toto riziko hrozí v případě, že pedikérka nedodržuje zásady správného ošetření. Při profesionální pedikúře je riziko nulové. Před ošetřením i během něj pedikérka nohy dezinfikuje. Veškeré sondy, rotační nástroje i kleště by měly být sterilní. Na křesle by měla být jednorázová podložka, kterou pedikérka mění po každém klientovi. Stejně tak by mezi jednotlivými klienty měla dezinfikovat veškeré plochy.

Preferuji barefoot, abych posílil svaly a nožní klenbu

Tato otázka je v současné době velmi diskutována, BF má své zásady. BF boty byly původně vyrobeny pro běh na přírodních měkkých površích, výrobci je ale začali doporučovat i na běžné nošení. BF simuluje cvičení a proto je vhodná pouze na časově omezenou dobu, nejlépe v nerovném terénu. Rozhodně nejsou vhodné pro dlouhodobé nošení na tvrdých rovných površích. Tato obuv má sice primárně ochranou funkci, v žádném případě, ale nechrání nohy diabetika, ti by se měli BF obuvi vyhnout zcela.

Koupím si levné boty a častěji je obměním

Obuv by měla být z co nejvíce prodyšných materiálů, nejlépe celokožená, s pevnou podrážkou, širokou špičkou, vysokou prstní částí, nízkým podpatkem, pevným opatkem a minimem švů.

https://www.facebook.com/centrumpeceonohu https://www.instagram.com/centrum_pece_o_nohu_pedimedi
Provozovatel:
PediMedi centrum, Monika Štefcová, IČ 01773143, č.ú. 2268639023/0800. Provozovna pedikúry, manikúry.
PediMedi centrum s.r.o., IČ 08759634,  společnost vedená u krajského soudu v Praze, spisová značka C 324757/MSPH, č.ú. 5770609309/0800, datová schránka k9qjhm4. Provozovna pedikúry, manikúry, Specializovaná ambulantní péče.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!