Pronace a supinace při běhu

12.01.2024

Chování chodidla při došlapu, běžecké odchylky kterých se toto týká se nazývají pronace a supinace. Také existuje došlap neutrální.

Otázku jak se chová chodidlo při došlapu je vhodné zodpověděť ještě před vyběhnutím, ideálně ve chvíli, kdy kupujeme nebo volíme běžeckou obuv. Existuje několik metod jak došlap zjistit. Nejideálnější je právě analýza došlapu footscanem, který snímá jaký tlak noha vyvíjí a jednotlivé zóny chodidla. Na základě toho se ukáže, zda je došlap neutrální, pronační nebo  supinační. 

Pronace je fyziologická rotace chodidla dovnitř při chůzi nebo běhu za účelem snížení kloubního napětí. Jedná se o přirozený pohyb, který pomáhá nohám tlumit dopad chodidla na zem, tlumí náraz, pomáhá udržet stabilitu. Problém nastává v okamžiku, kdy je míra vychýlení větší než 15 stup%nů. Lidé, kteří se potýkají s pronací mají nohy do písmene ,,X".

Supinace je zpětný pohyb. Znamená pohyb kotníku, vybočení kotníku směrem ven o více než 15 stupňů. Tato odchylka je méně častá. Při správné technice běhu se s určitou mírou supinace počítá. Chodidlotak udržuje stabilitu. Lidé, kteří trpí supinací mají nohy do písmene ,,O".  

Neutrální pronace nastává, když chodidlo během chůze nebo běhu nesměřuje ani dovnitř, ani ven. Když se chodidlo během stojné fáze otáčí nadměrně dovnitř, jedná se o nadměrnou pronaci. Jedná se o  nepřirozený pohyb, který musí být napraven návratem k příčinám, které jej vyvolaly.

Běh je komplexní pohyb, při němž se tělo soustředí na několik akcí najednou. Ať už se jedná o držení těla, správné dýchání, pohyb paží nebo stabilizaci chodidla vůči zemi.

Zdravotní rizika při nadměrné pronaci:

 • deformace prstců nohou - zkroucené prstce, zkrácené a bolestivé šlachy, ochabnutí svalů a nulová flexibilita
 • ploché nohy
 • puchýře
 • bolesti kloubů - bolest nožní klenby, paty, kolen, kyčlí, ale i bolesti zad

Jak nadměrnou pronaci řešit?

 • pronační obuv - obuv vyrobená přímo na tento typ došlapu, je těžší a užší, ale chodidlo v nich má větší oporu a tlumí tak bolesti při běhu - nevýhodou této obuvi je fakt, že neřeší problém pronace, pouze ulevuje od bolesti během běhu
 • minimalistická běžecká obuv - obuv, která se přizpůsobí noze (a tak je to správně), zdeformované chodidlo a prstce si zvykají na přirozený tvar a pohyb
 • barefoot obuv - pokud jsi fanoušek barefoot obouvání, mohou být tyto boty vhodné při běhu v terénu

Zdravotní rizika při nadměrné supinaci:

 • zánět Achillovy šlachy
 • plantární fasciitida
 • podvrtnutí kotníku

Jak nadměrnou  supinaci řešit?

 • správná technika běhu - je to velmi náročný a dlouhý proces, ale v konečném důsledku nejefektivnější
 • lehká běžecká obuv s nízkým dropem, tato obuv je bez výztuh  a více se chodidlu přizpůsobí
https://www.facebook.com/centrumpeceonohu https://www.instagram.com/centrum_pece_o_nohu_pedimedi
Provozovatel:
PediMedi centrum, Monika Štefcová, IČ 01773143, č.ú. 2268639023/0800. Provozovna pedikúry, manikúry.
PediMedi centrum s.r.o., IČ 08759634,  společnost vedená u krajského soudu v Praze, spisová značka C 324757/MSPH, č.ú. 5770609309/0800, datová schránka k9qjhm4. Provozovna pedikúry, manikúry, Specializovaná ambulantní péče.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!