Zarůstající nehet - unguis incarnatus 

29.05.2022

Zarůstající nehet je stav, kdy dochází k zanoření laterálního okraje nehtové ploténky do přilehlé nehtové rýhy a pronikání nehtové ploténky do měkkých tkání nehtových valů. Nejčastěji dochází k postižení nehtové ploténky prvního prstce (palce) nohy v oblasti mediálního a laterálního valu. 

Toto onemocnění je mnohdy velmi bolestivé, omezující v pracovní i sportovní aktivitě a pokud se neodstraní příčina, dochází k častým recidivám. 

Příčiny zarůstání nehtů

  • Nejčastější příčinou je nesprávná technika zkracování volného okraje nehtu do oblouku, kdy při následném odrůstání dochází k mechanickému dráždění měkkých tkání nehtových valů právě okrajem nehtové ploténky. Okraj nehtové ploténky je pak zanořen do měkkých tkání nehtových valů, které trvale mechanicky dráždí a způsobuje tak chronický zánětlivý stav. Důsledkem trvalého dráždění je zarudnutí, bolest, otok, hypergranulace a hypertrofie nehtových valů.
  • Další velmi častou příčinou zarůstání nehtové ploténky je dlouhodobá traumatizace nevhodně zvolenou velikostí obuvi či ponožek, vbočení palce u příčně ploché nohy, mykotické onemocnění nehtu, úraz, metabolické onemocnění (Diabetes mellitus) a hormonální změny (onemocnění ŠŽ).
  • Mezi známe příčiny patří polékové zarůstání nehtové ploténky například u HIV pozitivních jedinců léčených indinavirem a lamivudinem.
  • Mezi rizikové faktory zarůstání nehtů patří hyperhidróza, Ischemická choroba dolních končetin, těhotenství a váhové výkyvy (obezita), změny biomechaniky chůze.
  • Bohužel tvar nehtů se často dědí, takže někdo má prostě smůlu a může mít s jejich zarůstáním potíže, i když se o ty svoje vzorně stará.

Možnosti léčby

!!! Domácí pokusy o samo - léčbu vedou v mnoha případech ke zhoršení stavu a následně k prodloužení celého procesu léčby !!! 

Konzervativní metody

Eliminace zánětlivých procesů a snížení intenzity bolesti . 

V prvotním stádiu onemocnění lze aplikovat zklidňující koupele v řepíku nebo hypermanganu a nehet vypodkládat pomocí podnehtového mulu. 

V pokročilém stádiu je vhodné vyhledat odbornou pomoc, například podiatra nebo zkušenou pedikérku. 

Nejefektivnějším způsobem řešení zarůstání nehtu je aplikace nehtového rovnátka ( ORTHONYXIE). Nehtových rovnátek (špon) existuje celá řada, jsou celokovové, plastové, fotokompozitní (plně nebo částečně), od mnoha výrobců, značek, prodejců až po ty vyráběné na míru v provozovně pedikúry, ordinaci, laboratoři.

Ortopedie a fyzioterapie nabízí řešení pomocí individuálních vložek, tejpů a speciálních cviků. 

V některých případech je indikováno chirurgické řešení Vandebosovou metodou. Tato metoda je vhodná u přerůstajícího nehtového valu, kdy je nutné odstranit granulační nebo zbytnělou část valu, ale nehet se ponechává v celé své šíři. 

Ostatní možná řešení:

Další chirurgická řešení - plastika nehtové ploténky - odstranění nadbytečné tkáně podélnou excizí kůže a podkoží pod postiženým nehtovým valem, ablace ablace nehtové ploténky (parciální nebo totální).

Částečná ablace nehtové ploténky/ parciální ablace či excize je vystřižení okraje nehtu. Chirurg by v tomto případě neměl zasáhnout nehtovou matrix/kořen nehtu/zárodečnou část. Nehet by tedy měl vyrůstat opět stejně široký jako zákrokem. Bohužel po tomto zákroku dochází k recidivě již po několika měsících a problém se zarůstáním nehtu může se velice často opakuje, jelikož nehet vyrůstá opět v celé svojí šířce . Problém bývá dokonce větší než před zákrokem. Tento způsob se dá použít tam, kde po zhojení následuje okamžitá péče odborné pedikérky/pedikéra, kteří pomocí nehtových špon nebo tamponády nehtu udržují nehet nadzdvihnutý a nechají tak nehet přerůst jeho kritickou délku. 

Emmertova plastika nehtu je zákrok, při němž se odstraní okraje nehtů do hloubky nehtové matrix, která se v tom místě zcela odstraní. Cílem je, aby nehet vyrůstal o několik milimetrů užší. Problém této metody spočívá v tom, že ne vždy se podaří důkladně odstranit požadovanou část nehtové matrix a může tak do valu vyrůstat oddělená část nehtu. Nebo se naopak odstraní moc velká část nehtové matrix a zbylý nehet pak vypadá velmi úzký. 

Snesení /ablace nehtové ploténky je tzv. stržení celého nehtu. Tato chirurgická metoda obvykle přináší krátkodobou úlevu, často však vede k destrukci okolní tkáně, zúžení růstového koridoru a recidivě, z toho důvodu se dlouhodobě nedoporučuje. Nevýhodou je citlivost nehtového lůžka týdny po zákroku, narušení nehtové matrix a riziko vzniku mykozy (plísně) na novém nehtu. 

Prevence

Vhodné zkracování nehtové ploténky - vždy na sucho, nejlépe pilníkem, do roviny (NE do oblouku), s ponecháním volného okraje nehtové ploténky přes distální falangu o 1-2 mm.

Správná volba obuvi - správná velikost, nadměrek, volná špice (tak aby bránila tlaku obuvi na nehtový aparát), korekce anatomických abnormalit prstců i nohou.

https://www.facebook.com/centrumpeceonohu https://www.instagram.com/centrum_pece_o_nohu_pedimedi
Provozovatel:
PediMedi centrum, Monika Štefcová, IČ 01773143, č.ú. 2268639023/0800. Provozovna pedikúry, manikúry.
PediMedi centrum s.r.o., IČ 08759634,  společnost vedená u krajského soudu v Praze, spisová značka C 324757/MSPH, č.ú. 5770609309/0800, datová schránka k9qjhm4. Provozovna pedikúry, manikúry, Specializovaná ambulantní péče.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!